«Ходка» в зону.

Качанівську виправну колонію Харкова, де утримують лідера опозиції Юлію Тимошенко, 17.01.12 р. відвідали народні депутати України: Тищенко О.І.,    Бондаренко В.Д. та Ганущак Ю.І. з фракції «БЮТ- «Батьківщина».

Прибувши до Качанівської колонії, НДУ одразу і безперешкодно потрапили до начальника колонії, полковника Первушкіна Івана Анатолійовича.

Виклавши йому мету візиту і планів щодо перебування, обмінявшись думками, народні депутати України перш за все зацікавилися наступними питаннями:

1. Як сталося, що камери спостереження, які перебувають у камері, не зафіксували випадок втрати свідомості Ю.В. Тимошенко в ніч з 06.01.12 р. на 07.01.12 р.?

Відповідь: законодавство дозволяє спостереження за ув’язненими, особливо за підслідними, якою на сьогодні є Ю.В. Тимошенко, але порядок і спосіб цього спостереження не встановлений, тому відсутність відеозапису не є порушенням, а в даній колонії таке збереження не передбачене.

2.Чому за наявності відеоспостереження Ю.В. Тимошенко не було миттєво надано адекватну медичну допомогу? З цього питання слід зазначити, що камеру відкрили тільки за 20 хвилин, тиск був 60/40. Процес реанімації Ю.В. Тимошенко тривав більше 2-х годин.

Відповідь: прибуття медиків було забезпечено протягом 4-х хвилин. Вона дійсно втратила свідомість і різко впав тиск. Їй зробили ін’єкцію, відновили рівень тиску. Все це було зроблено без затримок.

3. На питання Бондаренка В.Д.: чому в такому разі знадобилося терміново її доставляти (у святковий день 07.01.12 р.) до міської лікарні і робити обстеження? Начальник колонії послався на нестачу кваліфікованих профільних спеціалістів та відповідної медичної апаратури й обладнання в умовах колонії.

4. Чи має можливість Ю.В. Тимошенко самостійно пересуватися?

Відповідь: тільки за допомогою співкамерниці, а під час її доставки до лікарні і назад – за допомогою охоронців і персоналу колонії.

5. Чому в такому разі Ю.В. Тимошенко не надаються допоміжні засоби пересування, наприклад, інвалідний візок, ходунки чи врешті-решт милиці?

Відповідь: розпорядження для надання додаткових засобів має надійти від медичних працівників, але вони одностайно наполягають на недоцільності застосування таких засобів, натомість вимагаючи від неї постійного підвищення рухливості без будь-якої допомоги.

6. Чи можна дізнатися подробиці інциденту щодо лікувального масажу для Тимошенко Ю.В.?

Відповідь: 16.01.12 р. на території колонії перебувала дочка Ю.В. Тимошенко – Євгенія, Народні депутати України: Шустік О.Ю. та Боднар О.Б., а також безпосередньо до неї було допущено особисту масажистку. Але Ю.В. Тимошенко не погодилася здійснювати масаж за умов відсутності спеціалізованого столу.

Сьогодні, 17.01.12 р., у камері встановлено стіл і тепер масажистка виконує масаж. Пізніше О.В. Турчинов зробив заяву для ЗМІ, що особистої масажистки у    Тимошенко Ю.В. немає.

7. Чи залучається Ю.В. Тимошенко до роботи?

Відповідь: ні, оскільки вона є підслідною слідчого управління СБУ і щодо неї проводяться слідчі дії. В такому статусі людина не може будь з ким контактувати і увесь час має перебувати у камері.

8. Як забезпечується температурний режим і режим освітлення в камері?

Відповідь: в умовах цієї колонії температура в камерах підтримується весь час на рівні не нижчому, ніж 20 градусів Цельсія. Нічне освітлення увімкнено постійно і це передбачено внутрішнім розпорядком для всіх, хто тут утримується.

9. Чи були наміри повернути Ю.В. Тимошенко до Лук’янівського СІЗО міста Києва, як висвітлювали в ЗМІ?

Відповідь: для етапування засуджених чи підслідних з будь-яких причин (на лікування, для проведення слідчих експериментів, пологів і т.д.) колонії видається наряд відповідним уповноваженим органом, за яким здійснюється завчасна підготовка документів, і з прибуттям за ним транспорту засуджений або підсудний конвоюється за місцем призначення. Нічого подібного щодо Ю.В. Тимошенко до цього часу не було.

Після тривалої бесіди і зважаючи на прохання НДУ, начальник колонії надав для супроводження по території колонії свого заступника із соціологічно-психологічних питань, яка провела дуже цікаву екскурсію.

Під час обходу території НДУ з’ясували, що на її території є декілька зон, відмежованих одна від одної додатковою огорожею. Це зона, де перебувають підсудні, зокрема Ю.В.Тимошенко. НДУ звернули увагу на вікна її камери, які на відміну від інших у 3-х поверховому будинку, окрім ґрат, додатково затягнуті сіткою з дрібними клітинками. Стало очевидно, що влада боїться повторення випадку, який стався у Лук'янівському СІЗО, коли Ю.В.Тимошенко махала рукою з тюремного вікна і в цей час була сфотографована, що стало історичною подією, а цей знімок облетів увесь світ.

Окремою зоною є територія, де утримуються довічно ув’язнені жінки. Їх 20 осіб. Ззовні це охайний трьохповерховий будиночок, де, за інформацією керівництва колонії, проживає 3-4 людини в кімнаті, там же вони харчуються і працюють, тобто не мають жодних контактів з іншими засудженими.

Є зона загального утримання, де перебуває більшість засуджених, і є зона полегшеного режиму, де утримуються засуджені, яких за зразкову поведінку направляють на роботу по міських об'єктах.

Основним виробництвом на території колонії є швейна фабрика, де в основному здійснюється пошив військової форми для різних країн світу.

Керівництвом колонії було запропоновано відвідати старі приміщення утримання ув'язнених і щойно відремонтовані з урахуванням вимог Європейських стандартів.

За браком часу НДУ попросили показати відремонтовані блоки і обов'язково хоча б один, схожий на той, у якому утримується Ю.В. Тимошенко. Побажання НДУ було виконано.

Спальне приміщення камери, розраховане на 7 осіб, точнісінько таке, як солдатська казарма в армії. Тобто ліжка рядком і між ними тумбочки. Місць для сидіння немає.

Декілька спальних приміщень різної місткості (здебільшого до 17 осіб) виходять на загальний коридор, з якого є вхід до душової кімнати, суміщеної з туалетом, де знаходяться дві душові кабіни, унітаз і біде, а також до побутової кімнати з двома столами та 8 стільцями. В цьому ж приміщенні є шухлядка за типом камери схову (для особистого посуду та столових приборів) по кількості ув'язнених, а також один холодильник середніх розмірів (на більш як 200 л місткістю), в якому кожний зберігає власний пакет з передачею. Оце і вся розкіш. Ніяких телевізорів, кондиціонерів та інших наворотів, про які дезінформує преса та розповідає Перший заступник Генерального прокурора Кузьмін Р.Р., не спостерігалося. Скоріше за все він там жодного разу не був, або йому таке доповідають, чи, можливо, під час візитів можновладців штучно створюють Потьомкінські села.

НДУ відвідали також їдальню, бібліотеку, релаксаційні кімнати, зимовий сад для психологічної реабілітації, учнівські класи-кабінети, майстерні для вишивання, малювання та інших занять за інтересами. Все це загального користування існує багато років і також не створювалося під Тимошенко Ю.В., тож Генпрокуратура не вперше вкидає неправдиву інформацію.

Під час обходу території колонії НДУ зустрічалися з великою кількістю засуджених, які стояли групками від 300 до 15 осіб, віталися з ними, спілкувалися та цікавилися умовами їхнього утримання.

За отриманою інформацією можна зробити наступні висновки:

- усі засуджені свідомі того, що на території колонії перебуває Ю.В.Тимошенко;

- всі їй співчувають, тепло про неї згадують і бажають їй добра;

- ніхто не скаржиться на умови утримання, в тому числі на харчування.

Після обходу колонії, на виході, НДУ надали інтерв’ю місцевим ЗМІ, які їх очікували, з вищезазначених питань, а також відповіли на низку запитань щодо подальших намірів політичної сили боротися за лідера і за всіх політично ув'язнених та незаконно затриманих.

За результатами відвідування колонії НДУ дали також заздалегідь заплановану прес-конференцію, на якій, крім інформації, яку було надано при виході з території колонії, висвітлили у більш розгорнутому вигляді, зокрема щодо законотворчих питань і питань загального характеру стосовно Ю.В. Тимошенко.

Зокрема, НДУ Тищенко О.І. наголосив на тому, що Ю.В .Тимошенко не тільки протизаконно засуджено, над нею здійснюється постійне свідоме знущання на виконання завдань влади та робиться все для того, щоб викликати у неї незворотні фізичні та фізіологічні розлади, які б призвели до її загибелі начебто у природній спосіб, або принаймні до каліцтва. На запитання одного із журналістів стосовно «шикарних» умов її перебування у в'язниці заперечив і послався на інформацію у ЗМІ, що під час етапування з нею нібито вивезли 12 валіз одягу в той час як у камері Лук'янівського СІЗО вона перебувала на 14 кв. м разом із ще трьома ув'язненими, то де вона могла зберігати таку кількість особистих речей?

Так і тут розповсюджуються якісь чутки про отримання передач з 106 найменувань делікатесів, які навіть зберігати в умовах колонії немає де. Окрім того, Ю.В. Тимошенко ніколи не була жадібною до їжі і її помічники й секретарі мали великі проблеми, щоб примусити її щось з'їсти, а наш національний омбудсмен Карпачова Н.І., яку не можна запідозрити у прихильності до Ю.В. Тимошенко, після відвідання її у Лук'янівському СІЗО проінформувала і владу, і громадськість не тільки про вкрай поганий стан здоров'я Ю.В. Тимошенко, а й про те, що вона схудла щонайменше на 5-7 кілограмів, в той час як Ю.В. Тимошенко і без того ніколи не мала зайвої ваги. То куди ідуть ці 106 найменувань делікатесів? Питання риторичне.

Після завершення прес-конференції НДУ направилися до голови Харківської обласної ради Кернеса Г.А., щоб з'ясувати принаймні два гострих питання, які не вирішуються місцевою владою, а саме:

- Чому перед воротами Качанівської колонії розпочато, ще на початку січня, дорожньо-ремонтні роботи та до цього часу їх не завершено. І чому, і на якій підставі комунальники у будь-який спосіб заважають прихильникам Ю.В .Тимошенко підтримувати її своїми акціями? Натомість флешмоби, які організовує Партія регіонів проти Тимошенко Ю.В., охороняє міліція.

- Чому в інформаційному просторі Харкова та області функціонують лише провладні ЗМІ, натомість опозиційні видання і канали придушено в адміністративний спосіб?

Бесіда з Кернесом Г.А продовжувалася близько 40 хв., однак говорив в основному він сам. Тим не менше, НДУ отримали від нього запевнення, що біля колонії все буде завершено до 20.01.12 р. та вивільнено проїзди та переходи по вулиці.

Щодо опозиційних ЗМІ, то тут Кернес Г.А. усіх заплутав, бо основною тезою було те, що він не впливає на процеси. Ну точнісінько як Янукович на правоохоронні органи.

Ось така була одноденна «ходка» в зону…

 

Народний депутат України                                                           О. Тищенко

 

Біографія

Статистика