Інтерв’ю московському радіо «Комерсант ФМ» 07.04.2013 р. про помилування Луценка Ю.В. і перспективу звільнення Ю.В. Тимошенко

1. Кореспондент:

Як Ви можете прокоментувати помилування Луценка і Філіпчука сьогоднішнім Указом Президента?

Відповідь:

Ситуація з політв’язнями в Україні завела Януковича і його оточення в глухий кут. Ані українське суспільство, ані міжнародна спільнота не можуть зрозуміти підстав для кримінальних переслідувань лідерів опозиції і окремих, поки що, членів їх команди, що призвело до нищівних наслідків чинної влади в Україні.

З одного боку, невпинно наростає внутрішній протестний рух, з іншого, стає реальністю повна міжнародна ізоляція та міжнародні санкції стосовно фігурантів політичних репресій на чолі з Януковичем. Останнє найбільше бентежить владу і вона шукає шляхи гідного виходу із створеної нею ж політичної кризи.

Оскільки Луценко Ю.В. відмовився подавати особисте клопотання Януковичу про помилування, як вимагає чинне законодавство, була застосована інша формула, за якою таке клопотання подала нібито Лутковська, уповноважена ВРУ з прав людини. Чому нібито? Тому, що на сайті Лутковської такого клопотання не спостерігається, а саме вона не надала, поки що, жодних коментарів з цієї резонансної події.

Наступною ознакою того, що саме влада виступила ініціатором клопотання про помилування Луценка є те, що сталося це напередодні вихідних і, зауважте, Янукович миттєво «розглянув» це «подання» і настільки ж миттєво направив його у відповідну комісію, яка у вихідний день!!! В суботу 06.04.2013 р. прийняла рішення, яке напередодні вже проанонсував Голова фракції ПР у ВРУ Єфремов (тобто йому було відомо про ще неприйняте рішення). Януковичу і Партії регіонів взагалі не властива терміновість вирішення питань, адже на будь-які звернення громадян, вищих посадових осіб держави, зокрема народних депутатів України, відповідей неможливо отримати місяцями, а то й взагалі неможливо.

Що стосується Філіпчука, то тут питання простіше, оскільки Філіпчук особисто подав президенту клопотання про помилування і його питання пройшло у фарватері процедури звільнення Луценка. Але, як би там не було, зусиллями опозиції, громадян, що не перший рік стоять у пікетах, за підтримкою міжнародної спільноти, влада Януковича вимушена була відступити від своїх людожерських планів стосовно найнебезпечніших опонентів і, на мою думку, слід очікувати найближчим часом послаблення політично вмотивованих переслідувань, фабрикації кримінальних справ та тиску заангажованих правоохоронних органів на лідерів опозиції.

2. Кореспондент:

З огляду на ці події і прогнозовані зміни позиції Януковича, чи не вважаєте Ви, що Ю.В. Тимошенко так само невдовзі буде звільнена? Які з цього приводу її думки? Якщо Ви маєте з нею будь-який зв'язок?

Відповідь:

Безпосереднього зв’язку з Ю.В. Тимошенко я, на жаль, не маю з таких причин:

1. Я вже не є народним депутатом України у VII скликанні і тому не в змозі скористатися цим статусом, за яким народний депутат України має право відвідувати без обмежень і без перешкод будь-які заклади;

2. Як свідчить практика мого депутатства у попередньому (VI) скликанні, навіть цим законним правом народний депутат України не може скористатися реально, якщо йдеться про незаконне ув’язнення людини за політичними ознаками. Навіть на засідання судів нас не завжди допускали.

Проте інформацію від Ю.В. Тимошенко ми отримуємо через її адвокатів і захисників, перш за все через Власенка, якого щойно позбавили через кишеньковий суд статусу народного депутата України саме тому, що він захищає Тимошенко Ю.В.

Ми всі свідомі того, що Ю.В. Тимошенко тримається мужньо і твердо заявляє, що ніколи не зробить подання про помилування, адже це, як і випадки Луценка, буде означати каяття у злочинах, яких вона не скоювала. Саме тому, на мою думку, почався безпрецедентний і нищівний тиск на неї шляхом звинувачень у причетності до вбивства Щербаня з прямими загрозами її довічного ув’язнення. При цьому судові процеси з цього приводу виглядають вкрай непереконливими, адже у якості свідків стороною обвинувачення залучаються виключно злочинці того часу, яким за їхніми показаннями проти Тимошенко Ю.В. скасовуються попередні кримінальні вироки, а їхні «показання» базуються на переказі думок третіх осіб, тобто з чужих слів. Натомість Ю.В. Тимошенко, за вигаданими мотивами, кожного разу не доставляють до зали суду, страхуючись від непередбачуваних подій на суді. Тим не менше, як засвідчили останні події, навіть такі свідки не змогли нафантазувати достатніх доказів будь-якої провини Ю.В. Тимошенко.

У цій ситуації, коли і така форма залякування і тиску на неї відверто не спрацьовує, я не виключаю, що на процедурі звільнення Луценка може відпрацьовуватися і технологія звільнення Ю.В. Тимошенко. Але, враховуючи, що такий зворот у цій брудній і затяжній справі є вкрай небажаним для Януковича, бо він смертельно боїться Ю.В. Тимошенко, на мій погляд, можливі подальші намагання штучно утримувати її за гратами. Час покаже.

 

О.І. Тищенко

 

Біографія

Статистика